Risuviikot ovat käynnissä 28.9.-9.10.2026 Akaan, Loimaan ja Sastamalan jäteasemilla sekä Hallavaaran ja Kiimassuon jätekeskuksissa! Risuviikoilla kotitalouksien risut ja puutarhajätteet otetaan vastaan maksutta.

Suojasäkkien asennus tuulettuviin biojäteastioihin lopetetaan

Tuulettuviin biojäteastioihin ei enää suositella erillisen suojasäkin asentamista. Jos tuulettuvassa biojäteastiassa käytetään suojasäkkiä, se estää ilmaa vaihtumasta astiassa ja kerryttää hajuja.

LHJ aikoo poistaa suojasäkin asennus -palvelun myös niiltä asiakkailta, joilla se on jo käytössä tuulettuvan biojäteastian tyhjennyksen yhteydessä. Tuulettuvassa biojäteastiassa suositellaan käytettäväksi ainoastaan paperipusseja.

Mikäli asiakas haluaa välttämättä käyttää suojasäkkiä tuulettuvassa astiassa, sovelletaan astiaan umpinaisen astian tyhjennysvälejä. Kannattaa kuitenkin huomioida, että tuulettuva astia muodostuu edullisemmaksi vain, jos sitä voidaan tyhjentää neljän viikon välein ympäri vuoden.

Jos asiakas haluaa käyttää biojäteastiassa suojasäkkiä suosittelemme vaihtamaan astian tuulettuvasta umpinaiseen, sillä tiheämmällä tyhjennysrytmillä sen hinta on edullisempi kuin tuulettuvan. Umpinaisen astian tyhjennysvälit voivat olla kesällä (vko 18-40) kaksi viikkoa ja talvella (vko41-17) neljä viikkoa.

Takaisin ylös